ESANSİYEL YAĞLAR

SEDİR: Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve güçlendirici etkiye sahiptir. Meditasyonda etkilidir. İrade gücünü arttırır. Hem fiziksel hem de zihinsel boyutta etkilidir. Zihni arındırır. Solunum yollarını çok iyi temizler. Astım, nezle ve bronşitte etkilidir. Balgamı temizler. Çok kuvvetli antifungal ve analjezik etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarında etkilidir.

TEA TREE: Kuvvetli antiviral, enfekisyon giderici, bakteri giderici ve önleyicidir. Antibiyotik etkileri vardır. Solunum açıcı bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Akyuvarları destekler. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Mikrop ve bakteri öldürücü olduğu için ortamı kokulandırarak da hastalıklardan korur. Aknede, ağız ve dişeti problemlerinde, sinirsel gerginlikte, düşük konsantrasyonda etkilidir. Cildi bakterilerden arındırır. Çıban, siğil, mantar, yara, uçuk, yanık tedavisinde kullanılır.

CİTRONELLA: Canlandırıcı etkileri ile depresif kişilerde etkili olmasının yanı sıra doğal bir sivrisinek ve böcek kovucudur.

NANE: Ağrı kesici, spazm giderici, mikrop öldürücüdür. Kızgınlığı yatıştırıcı olduğu için histeri ve sinir krizlerinde, gerginlikte etkilidir. Konsantrasyonda etkilidir. Solunum açıcıdır. Astım, bronşit, kolera, akciğer zarı iltihabında buhar banyoları yapılır.

WİNTER GREEN: Analjezik etkileri ile birlikte antinflamatuar, antiromatizmal, antitüsif, büzücü, gaz giderici, idrar söktürücü, yorgunluk ve ağrı gidericidir. Nefes açıcıdır. Sinüsleri ve zihni açar. Kas ve eklem ağrılarında, romatoit artrit, lumbago, siyatik, nevralji, gut, kas ve eklem ağrıları gidericisidir.

OKALİPTUS: Ciddi bir yara iyileştiricidir. Mikrop öldürür, bakteri ve virüslerle savaşır. Nefes açıcı, balgam söktürücüdür. Nezle ve boğaz enfeksiyonlarında, sinüzit, astım, verem başlangıcında, burun tıkanıklığında, migrende, sıtma ve dizanteride çok etkilidir. Konsantrasyon sağlayıcıdır.

LİMON: Sinir sistemi üzerinde çok faydalıdır. Sinirsel gerginlikte, burun kanamalarında, ağız kokularında, diş eti kanamalarında ve iltihaplarında kullanılır. Dolaşım sistemini temizler, kanı temizler. Yüksek kan basıncını dengeler. Varis ağrılarını giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ödem giderir. Selülit problemlerinde kullanılır.

PORTAKAL: Spazm çözücüdür. İyi bir antidepresandır. Öfke duygularını bastırır, iyimserlik sağlar. Kuru ve problemli ciltlerde kullanılabilir. Mide ve barsak tembelliğinde, mide asidi, asitli reflü, aşırı geğirme, mide yanmalarında rahatlatıcıdır. Masaj ve banyo yağlarının vazgeçilmez kokularındandır.

PALMAROSA: Kuvvetli bir antiseptiktir. Antibakteriyel, antiviral, antifungal etkilidir. Akne, sedef, egzama, kesiklerde, çıbanlarda, tırnak batmalarında faydalıdır. Zihni temizleme, tazeleme, serinletme ve netlik efektine sahiptir. Cildin su dengesini sağlar. Yeni hücre oluşumunu tetikler. Olgun ciltlerde, göz, yüz ve kırışık gidermede kullanılır.

ITIR: Kuvvetli bir ağrı kesici, antiseptiktir. Zihinsel boyutta kuvvetli bir antidepresandır. Dolaşımla ilgili sıkıntılarda, zihinsel sreste başarılıdır. Aşırı kanama ve regl problemlerinde etkilidir. Ödem giderir. Lenf sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir.

GÜNLÜK: Mikroplarla savaşır. Sindirime yardımcı olur. Bağırsak gazlarını giderir. Gerginliği gidermede kullanlır. Zihni temizler. Kişinin konsantrasyonunu arttırır. Geçmişe bağlılığı koparır, özgürleştirir. Astım ve nefes problemlerinde etkilidir. Depresyonda etkilidir.

REZENE: En çok mide spazmlarında etkilidir. Bulantı gidericidir. Süt üretimini tetikler. Uyarıcıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Zihinsel boyutta kuvvet ve cesaret vericidir. Mükemmel bir vücut temizleyicisidir, çok iyi detoks yapar. Kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitte faydalıdır. Kabızlığa çok iyi gelir. Östrojen hormonunu taklit eden bir koku içerdiği için regl problemlerinde çok etkilidir.

SANDAL: Kuvvetli bir antidepresan, iltihap giderici, solunum açıcı, kuvvetli bir rahatlatıcı. Geçmişle bağları kesmede etkilidir. Kişiye iç huzur ve kabullenme getirir. Akne ,çıban ve yanmalı cilt problemlerinde etkilidir.

PAÇULİ: Kuvvetli bir antidepresan, cilt yatıştırıcı, diüretik. Objektif olmayanlarda objektif olmayı sağlıyor. Ayrıca aromaterapide cilt ütüleyicisi olarak adı geçer. Çok iyi bir kırışıklık açıcıdır.

ARDIÇ: Çok kuvvetli bir temizleyici, diüretik. Karaciğer üzerinde çok iyi çalışır. Antiseptik, spazm giderici, dezenfekte edicidir. Sinir sistemini kuvvetlendirici, yoğun stresle başetmede kolaylık sağlar. Vücuttaki ödemi attığı için selülitte çok başarılıdır. Sindirim sistemine çok faydalıdır. Nezle, grip gibi sorunlarda boğaz bölgesini dezenfekte eder. Siyatik, gut, romatizma ağrılarında başarılıdır. Cilt üzerinde kaşıntılı baş bölgesinde, inatçı sivilcelerde, ağrılı ve sulu egzamada kullanılır. Başarısızlık korkusunu yenmede olumlu etkileri yüksektir.

LAVANTA: Aromaterapide en çok ve en sık kullanılan yağlardandır. Hücre üretimini tetikler. Yara ve yanık tedavisinde çok başarılıdır. Sebum üretimini tetikler. Egzama, sedef, kaşıntılı ve iltihaplı yararlarda, her türlü cilt yaralarında, siğil, çıban, tedavisinde çok etkili kızgınlık ve zihinsel yorgunlukta çok başarılıdır. Hem fiziksel hem de ruhsal sorunlarda çok ciddi bir dengeleyicidir. Kas ağrılarında, üst solunum yolu enfeksiyonlarında (larenjit, faranjit) etkilidir. Hamilelik ve doğum sırasında çok rahatça kullanılabilir.

BİBERİYE: Balgam sökücü, ağrı kesici, ısıtıcı, çok iyi bir ödem gidericidir. Konsantrasyon ve hafıza problemlerinde etkilidir. Spor sonrası oluşan kas ağrılarında ve sırt, bel, böbrek ağrılarında etkilidir.

YLANG YLANG: Afrodizyak, antidepresan, sinir ve kalp sistemi üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Huzursuzluk, uykusuzluk, kaygı, depresyon, sıcak basmaları, gece terlemeleri, çarpıntı ve taşikardi problemlerinde çok etkilidir. Adrenalini düşürür dolayısıyla sakinlik sağlar. Kızgınlık, kaygı ve korkuda etkilidir. Sezaryen doğum yapan annelerde çocuk ve eşle beraberlik hissi verir. Yağlı ve kuru ciltte farklı çalışır. Cildin sebum üretimini dengeler.

BERGAMOT: Enerji vericidir, neşelidir. Antidepresan etkilidir. Ağrı kesici, mikrop öldürücüdür. Kaygı problemlerinde ve kızgınlık üzerinde etkilidir. Hazımsızlıkta, şişkinlikte, nefes problemlerinde kullanılır. Fototoksik etkileri yüzünden güneşte kullanılmaz.

LİNALOE AĞACI: İçeriğindeki %85 linalol ve diğer etken maddelerce gül ağacının tüm etkilerini taşır ve aynı amaçla kullanılır. Kuvvetli bir afrodizyaktır. Yanmalı cilt problemlerinde etkilidir. Zihni yumuşatır, stresi ve zihinsel yorgunluğu giderir. Düzensiz regl problemlerinde kullanılır. Sperm sayısını arttırır. Kalpte rahatlama sağlar. Sinirsel mide ağrılarında etkilidir. Kadınların menopoz sıkıntılarında etkilidir. Cilt üzerinde çok etkilidir. Yanmalı, akneli, iltihaplı kırışık giderici, hücre yenileyici etkileri çoktur.

ZENCEFİL: Kuvvetli bir ağrı kesici, afrodizyak. Sabah kusmalarında ve barsak gazlarını gidermede, mideyi rahatlatmada, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Terletici ve ısıtıcıdır. Ateşli hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır. Gastrit, reflü, diyare, mide şişkinliklerinde çok etkilidir. Erkeklerde cinsel soğuklukta, morarmalarda, eziklerde etkilidir.
Muhittin Mah. Adnan Kahveci Cad.Acun Sok. No:2 Çorlu / Tekirdağ ayten@basakorganik.com