Masaj, insan organizmasında deri altı ve deri üstünü bilinçli olarak mekanik yollarla uyarmaya denir. Bu sayede çeşitli darbeler ve ovmalar ile kan dolaşımı hızlandırılarak dokulara daha fazla kan gelmesi sağlanır. Arapça dokunma anlamına gelen mass ve Yunanca yoğurma anlamına gelen massein sözcüklerinden türetilmiştir.

MASAJIN VÜCUT ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİ

Masaj ; kas spazmında ve kas kramplarında ,Tendon iltihabında, uykusuzlukta, migren ve çeşitli baş ağrılarının tedavilerinde, adet dönemindeki ağrıların giderilmesinde, kabızıklıkta tedavi amaçlı uygulanabilir.

1-Kan dolaşımı artar.
2-Masaj yapılan organda dolaşım hızlanır.
3-Vücut zindelik ve canlılık kazanır.
4-masaj anında vücudun ürettiği doğal uyuşturucu olan ve morfinden daha etkili olan endorfin salgılanır.Bu sayede masaj olan kişide olağan üstü bir rahatlama sağlandığından kişilerde bir tür psikolojik terapi etkisi olmaktadır.
5-Masajın en önemli etkiside, pek çok ciddi sağlık sorununun oluşmasını engelleme özelliğidir.

HİZMET VERDİĞİMİZ MASAJ TÜRLERİ

KLASİK MASAJ
Bu Yumuşak Masaj Tekniği sayesinde sinirler rahatlar ve stres yok olur. Bu Tedavi hem rahatlamaya hem de vücudun yenilenmesine yardımcı olur.Bu masaj, masaj için özel üretilmiş çeşitli bitkisel yağlar veya kremler ile hastanın vücuduna uygulanır. Bu masaj Sayesinde Kan Dolaşımı hızlanması sağlanırken adele rahatlaması, doku yapışmasının çözülmesi, acı ve ağrı giderilmesi ve ruhsal bir rahatlama sağlanır.

REFLEKSOLOJİ
Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara baskı uygulanmaktadır. Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkiler göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır. Refleksoloji ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Özel el ve parmak teknikleriyle refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azalmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açarak vücut fonksiyonlarının normale dönmesi ile insana rahatlama hissi veren bir yöntemdir.

TETİK NOKTA MASAJI
Kaslardan kaynaklanan myofasial ağrılarının nedeni vücutta bulunan tetik noktalardır. Bu noktalar üzerine uygulanan ve masaj sırasında acı hissedilmesine sebep veren medikal bir masajdır. Tetik nokta masajı sırasında oluşan ağrının yararlı etkileri vardır. Ağrının oluşturduğu elektriksel aktivite tedavi edici olup tetik noktaların sürekliliğini sağlayan nörolojik geri beslemeyi bozar. Masaj sırasında oluşan ağrının bir diğer olumlu etkisi, ağrı kesici hormonlar olan endorfinlerin bölgeye akımına neden olmasıdır. Süresi bölgenin nokta sayısının çokluğuna göre değişkenlik gösterebilir.
Muhittin Mah. Adnan Kahveci Cad.Acun Sok. No:2 Çorlu / Tekirdağ ayten@basakorganik.com