SABİT YAĞLAR

ACI BADEM YAĞI: Hücre yenileyici, koruyucu ve besleyicidir.

ARNİKA: Ağrı kesici, iltihap gidericidir. Kalp çarpıntılarında, yüksek tansiyonda, bağışıklık güçlendirmede(lenf bezlerinde) etkilidir. Morluklara çok iyi gelir. Bunun için ağda ve epilasyon sonrasında kullanımı hem çürümeleri engeller hem de acısını keser.

SHEA BUTTER: Vitamin A,E ve F içerdiğinden iyi bir nemlendirici, yumuşatıcıdır. Akne, yaraizi, döküntü, kaşıntı, yanık, egzama, kuru cilt, sedef hastalığı, kırışıklık ve renk değişikliği tedavisinde kullanılır. Ayrıca UV ışıktan koruma özellikleri nedeniyle güneşte kullanılır. Saçların elektriklenmesine ve kırılmasına engel olmak için önerilmektedir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Stereik asit içerir. Kuru cilt, dirsek ve topuklar, ketiküller için idealdir. Çok iyi bir saç şekillendiricidir. Renk düzensizliği olan ciltlerde, kızarıklıklarda mantar ve egzamada kullanılır. Yumuşatıcı etkilidir.

AYÇİÇEK YAĞI: A, B complex, D, E vitaminleri ve kalsiyum, demir, çinko, fosfor içerir. Tüm cilt tiplerinde kullanımı çok uygundur. Özellikle çok kuru ciltte kullanılır. Hafif yapısından dolayı kaşıntıya ve arnika ile beraber morarmalara da kullanılabilir.

BUĞDAY ÖZÜ YAĞI: Vitamin, protein ve minerallerce çok zengindir. A, B complex, E (en yüksek) vitaminleri içerir. Cilt canlandırıcı, hücre yenileyici, yara ve yanık iyileştirici, kan dolaşımını hızlandırıcıdır.

TATLI BADEM YAĞI: Vitamin A, E, B1, B2, B6 içerir. Tüm cilt tiplerine çok uygundur. Yara, yanık, egzama pişik vb. sorunlarda tedavi edici, yumuşatıcı ve sakinleştirici etkilidir.

ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ YAĞI: Olgun ve hasarlı ciltlerde pürüzsüzleştirici görevi görür. A, B ve E vitaminlerince çok zengindir. Cildi yüksek oranda nemlendirme ve elastikiyet kazandırma özelliğine sahiptir. Derin göz çevresi ve dudak kırışıklıklarında, masajda rahatlıkla kullanılabilir.

SUSAM YAĞI: A ve E vitaminlerince zengin, demir, fosfor, magnezyum, lesitin, silisilik asit içerir. Beyin salgılarını arttırır. Tüm ciltlere kullanımı çok uygundur. Özellikle yaşlı, kuru ve kaşıntılı ciltlerde kullanımı çok başarılıdır.

CEVİZ YAĞI: Gamalinoleik asit içerir. A, E, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. Bütün cilt tipleri ve özellikle çok kuru, bakımsız ciltlerde kullanımı çok uygundur. Kaşıntı ve egzamada etkilidir. Kaşıntılı kafa derisinde de kullanılabilir.

HAVUÇ TOHUMU YAĞI: Betakarotence çok zengindir. A, B, C, E ve F vitaminlerince zengindir. Sarkan ciltte ve güneş yanıklarında kullanılır.

MORİNGA YAĞI: Nemlendirici, canlandırıcı, antiromatizmal, antienflamatuar, antifungal, spazm çözücü, antioksidan özellikleri vardır. Cilt tarafından hızla emilir. Saç için de mükemmel bir nemlendiricidir.

ÇÖREKOTU TOHUMU YAĞI: İçinde eterli yağlar mevcuttur. Nigellon ve alfa-pinen içerir. Nigellon solunum borusunu genişletip kramp gidericidir. Diğer eterli yağlar iltihap, ağrı dindirici ve idrar söktürücüdür. Ayrıca vitamin B1, B2, B6, B3, A, E, C ve demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve selen mineralleri içerir. Saç ve ciltte kullanıldığı gibi içilerek de tüm etkilerinden faydalanılır.

KETEN TOHUMU YAĞI: Hücre düzenleyici, ağrı giderici, koruyucudur. Çatlamış ciltlerde, dejenere olmuş, iltihaplı, egzamalı ve kuru ciltlerde kullanılır. Doğal bir omega yağ asitleri kaynağıdır. Beyin ve karaciğer sağlığını destekleyen lesitince zengindir. F, A ve E vitaminlerince zengindir. Kalsiyum tutulmasını sağladığından menopoz sonrasında ve prostat sağlığının korunmasında yardımcı olabilir.

AVOKADO YAĞI: A, B1, B2, D vitaminlerince zengindir. Pekçok vitamin, lesitin, protein, sodyum, potasyum, sülfür, bakır, clorofil içerir. Son derece kuru, bakımsız, nemsiz cilt tipleri için uygundur. Sedef, egzama pişik ve derin kırışıklıklarda kullanır. İltihaplı cilt tiplerinde yatıştırıcıdır.

ISIRGAN TOHUMU YAĞI: Demir, seratonin, formik asit, potasyum, A ve C vitaminleri barındırır. Bu nedenle kök hücreleri onarıcı özelliği bulunur ve dokusal dayanıklılık sağlar. Deride yeniden oluşumu güçlendirir.

JOJOBA YAĞI: Jojoba insan cildi tarafından salgılanan doğal nemlendirici olan sebumun çok yakın bir benzeridir. Saç için hem de harika bir nemlendirici ve yağlayıcıdır. Çok ince, satenimsi yapısı dolayısıyla çok kolay emilir. E vitaminince çok zengindir. Akneye, sedefe, egzamaya, pişiklere, güneş sonrası olan yanıklara çok faydalıdır. Yanmalı ve problemli ciltlerde, artrit ve romatizmada etkilidir.

MAKADEMİYA CEVİZİ YAĞI: İnsan cildinin ürettiği sebum benzeri bir yağ olduğu için cilt tarafından çok hızlı ve kolay emilir. İnce ve satenimsi bir yapıya sahiptir. Olgun, çevresel hasara uğramış ciltlerde, yara ve yanık tedavisinde hücre yenileyici, hamilelik çatlaklarında başarıyla kullanılır.

KAYISI ÇEKİRDEĞİ YAĞI: Çok yüksek miktarda C ve A vitaminleri içerir. Anti-aging etkilidir. Göz, boyun, ağız çevresi kırışıklıklarında mükemmel bir yumuşatıcıdır. Egzama, dermatit problemlerinde ve saçta rahatlıkla kullanılabilir.

HİNT YAĞI: Risinoleik asit içerir. Kuru ciltte, derin göz çevresi kırışıklıklarında, enfeksiyonlu ciltlerde, egzema, kaşıntı, koyulaşmış cilt lekelerinde etkilidir. Aşırı kuru saçlar, kırılan tırnaklar ve aşırı kuru ciltler için harika bir nemlendiricidir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI: Yüksek C vitamini ve antioksidan maddeler içerir. Yaşlı, hasarlı ve olgun ciltlerde hücre yenileyicidir.

ZEYTİNYAĞI: Yüksek miktarda E vitamini içerir. Yanıklarda, böcek ısırıklarında çarpmalarda kullanılır. Kalsiyum, A, B1, B2 vitaminleri olmak üzere cildi besleyen pek çok vitamin ve mineraller içerir.

KANTARON: İltihap giderici, yara iyileştirici, yatıştırıcı, antidepresan, antiviral etkilere sahiptir. Kas ağrılarında, mide ağrılarında, mide ve barsak yaralarında kullanımı uygundur.

CALENDULA: İltihap giderici, yara, yanık tedavi edici, ağız yara ve kokularında, kabızlıkta, kuru ve hasarlı ciltte kullanılır.

KAKAO YAĞI: Çok iyi tanınan mükemmel bir yağlayıcı, koruyucu, besleyici ve kıvam sağlayıcıdır. Doğal kozmetiklerin vazgeçilmez yüksek nem bariyerli yağlarındandır.

KABAKÇEKİRDEĞİ YAĞI: Omega3-6-9 içerir. Yüksek steroller ve E vitamini barındırır. Cildi yumuşatır, düzgünleştirir ve yaşlanma etkilerini azaltır. Dahilen kullanımda da prostat önleyici, barsak yumuşatıcı, kurt ve şerit düşürücüdür.

BALMUMU: El yapımı kozmetikler için mükemmel bir kıvamlaştırıcı ve nem tutucudur. Özellikle kış aylarında tüm cilt için mükemmel bir koruyucu ve nem tutucudur.

KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ: A, C(en yüksek) ve E vitamini, linoleik asit içerir. Yara, egzama, canlılığını kaybetmiş ciltlerde, viral iltihaplarda kullanımı uygundur. Yara izi yağı olarak nitelendirilir. Eski doğum çatlakları dahi bu yağın kullanımı ile hafifler. Yüz ve yaşlılık lekeleri bakımında kullanılır.

ARGAN: İçinde yüksek miktarda E vitamini barındırması sayesinde çok güçlü bir hücre yenileyicidir. Bu yüzden cildi güneş vb. zararlı çevre faktörlerinden korur. İçeriğinde nadir ve çok değerli phytosteroller bulunur. Kuru, pürüzlü, rahatsız edici nasır görünümlü cildi yumuşak bir hale dönüştürür, iltihaplanma ve kaşıntıyı hafifletir. Yüksek tesirli antioksidan sayesinde cildin erken yaşlanmasını önler, bağdokusunu kuvvetlendirir. Cildin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve dengeler. Sedef ve egzamada kullanılır.

VİŞNE ÇEKİRDEĞİ YAĞI: İçeriğindeki A, E vitamini, E vitamini bileşenleri, doymamış yağ asitleri ile güçlü antioksidan etkiler sahiptir.

BABASSU YAĞI: Tüm cilt tipleri için çok iyi bir nemlendiricidir. Kuru ve kırılgan saçlar için de çok iyi bir onarıcı ve nemlendiricidir.

HAŞ HAŞ TOHUMU YAĞI: Hücre yenileyici, kan dolaşımı düzenleyici, sinir sistemi düzenleyici, ağrı giderici, nemlendiricidir. Ciltte emilimi çok iyi olmasından kuvvetli bir nemlendirici ve çatlak önleyicidir. Sinir ucu iltihaplanmaları, cilt rahatsızlıkları ve çok kuru ciltler için uygundur. Devamlı kullanımı cilde dayanıklılık ve parlaklık kazandırır. Saç uzamasında etkilidir.


 
Muhittin Mah. Adnan Kahveci Cad.Acun Sok. No:2 Çorlu / Tekirdağ ayten@basakorganik.com